GÜNCEL HABERLER

ŞUBAT 2020

Atatürk aşığı Fransız, Kemalizm’i anlattı : Yaşam felsefesini Kemalizm düşüncesi üzerine kurduğunu anlatan Loulou Dedola, Bedri Baykam’la birlikte düzenlenen söyleşiye katıldı. Atatürk ve Kemalizm hakkındaki videosuyla ses getiren Dedola, “ Kemalizm, felsefi ve evrensel bir görüştür” dedi.

MENZİL’ e var- Yurttaşa yok : Eskişehir’ de bazı mahallelerde okul sorunu yaşanırken Menzil için 2 okul yapıldı. Eskişehir’de Menzil tarikatının merkezlerinden biri olan Sivrihisar ilçesinin Buhara mahallesine yok denecek kadar az öğrenci olmasına rağmen devasa 2 okul yapılması tartışma yarattı.

Fetva verdiler Tekel Bayiini kapattırdılar : İstanbul, Sultan Gazi’de bir gurup cüppeli şahıs, Tekel bayileri hakkında fetva verdi. Dükkanın kapatılması gerektiğini söyledi. Gurubun açıklamalarının ardından AKP’li Sultan Gazi Belediyesi, Tekel bayiinin ruhsatını iptal etti.

Medreselerden yeni FETÖ’ler doğabilir: Prof.Dr. Doğan, FETÖ ve benzeri dinci cemaatlere karşı uyardı. İlahiyat Lisans Tamamlama Programlarını eleştiren Prof.Dr. Yusuf Doğan, “Bu konunun olumsuz yönlerinden birisi de FETÖ ve Fetö benzeri cemaatlerin olmasıdır. Bu öğrenciler, cemaatler tarafından kullanılabilir” dedi. Medresede eğitim alan kişiler, İlahiyat Lisans Tamamlama Programı (İLİTAM) ile üniversite görmeden yüksek öğretim diploması alarak devlet içinde kadrolaşabiliyorlar.

Çorum’dan Antalya’ya gelip katliam yaptı: “Babam annemi öldürüyor” çığlığı ana-kızı kurtaramadı. 2 çocuk annesi Esma eski eşinin şiddetinden kurtulmak için Çorum’dan Antalya’ya kaçtı. Cani koca, uzaklaştırma kararına rağmen Esma’nın yaşadığı eve gitti. Karısını öldürüp 12 yaşındaki kızına da ateş ettikten sonra intihar etti.

Denize nazır lüks otelde Çalıştay istediler: Milli Eğitim Bakanlığı, Antalya’da denize sıfır 5 yıldızı otelde Suriyeli çocukların adaptasyonunu konuşacak.

Türk Hava Yolları’nın en genç pilotu 29 yaşında : Toplam 4974 pilotun görev yaptığı THY’ nın en genç pilotu belli oldu. THY’de 8 yıldır görev yapan Selin Sevimli (29) kurumun en genç kaptan pilotu olarak dikkat çekti.

AKP’li Belediyeler, dinci vakıflara para yağdırmış : Konya’nın ilçesi Selçuklu’ da belediyeden dinci vakfa çifte bina verildiği, belediyeye ait binaların aralarında “Hacı Veyiszade” adlı vakfın da bulunduğu iki ayrı vakfa tahsis edildiği öğrenildi. Binaların 51 bin ve 22 bin liralık kiraları ile faturaları da belediye tarafından ödendi.

83 Milyon olduk : Nüfus bir yılda 1 milyon 151 bin 115 kişi arttı. 41 milyon 433 bin 861 kadın, 41 milyon 721 bin 136 erkek… En kalabalık il İstanbul : 15 milyon 519 bin 267 kişi; Ankara : 4 milyon 367 bin 251 kişi ; İzmir : 3 milyon 56 bin 120 kişi oldu.

Ocak ayında 34 kadın öldürüldü: Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) ,Ocak ayı Kadın Cinayetleri Raporu’nu paylaştı. Geçen ay 34 kadın öldürüldü.

Pompalı dehşet: 3 ölü .. Antakya ilçesi Çekmece mahallesinde yaşayan Ömer Yıldırım (27), eşi Pervin(27) ve annesi Emine Yıldırım’ı (50) pompalı tüfekle öldürdükten sonra intihar etti.

AKP’li Belediyeden camide bisiklet şovu : Tatilde namaz kılmaya gelen çocukları ödüllendirdiler. Kocaeli Derince ’nin AKP’li Belediye Başkanı Zeki Aygün, “Namaz kılan çocuklara hediye “ diyerek Müftülük tarafından alınan bisikletleri camiye götürdü. Hediyeler cami içinde törenle verildi.

Kadın ve erkek emekli maaşı arasındaki fark büyük: Kadınlar iş yaşamında erkeklerden daha az kazanırken emeklilikte de erkeklerden daha az maaş alıyorlar.

Utanç Raporu : İstismara uğrayan ve suça sürüklenen çocuk sayısı arttı. Ayrımcılığa maruz kalan, istismar edilen, öldürülen, şiddete uğrayan, ticari olarak sömürülen, ihmal edilen çocukların sayısı her geçen gün artıyor. Cinsel istismar olayları arttı. Suça sürüklenen 211 bin 495 çocuk var.

Sağlık Bakanı yardımcısının odasındaki Abdülhamit ve Erdoğan fotoğrafları, sosyal medya kullanıcılarından ve Cumhuriyet kadınlarından büyük tepki aldı. Prof. Dr. Necla Arat, Av. Nazan Moroğlu ve Av. Şenal Sarıhan, “Uzun zamandır o kesimlerde ve bütün Bakanlıklarda bariz bir Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığı var” dediler.

Tramvayın kadın makinistleri: Samsun’da 10 yıl önce hizmete giren hafif raylı sistemde ilk yıl 2 olan kadın makinist sayısı 35’e yükseldi.

Çocuk yaşta evliliği savunan profesöre öğrencilerden tepki : Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümünde görevli Prof. Dr. Bedri Gencer, sosyal medyada paylaştığı “ Maazallah Allahın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak Gayret ül laha dokunmayalım” mesajıyla büyük tepki çekmişti. Gencer’in öğrencileri, profesöre attığı skandal tweeti hatırlatarak tepki gösterip topluca sınıfı terk etti.

Kadın yönetici oranı yüzde 16.3’e yükseldi: Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yöneticilik pozisyonundaki kadınların 2012 yılındaki yüzde 14.4 düzeyindeki oranı, 2018’de yüzde 16.3’e; TBMM’deki kadınların sandalye oranı da 1 Kasım 2015 seçimlerindeki yüzde 14.7’den 2018 seçimlerinde yüzde 17.3’e yükseldi.

Cennet tacirleri, çocukları şeytanla korkutuyorlar: Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan sonra Milli Eğitim Bakanlığı izinli Nakşibendi tarikatı da cennete nasıl gidileceği üzerinden din sömürüsü yaptı. İskender Paşa cemaati ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın iş birliğinde ilkokul çocuklarına AKP’li belediyelerce ücretsiz dağıtılan “ Edep Diyarına Yolculuk” adlı kitapta çocuklardan sosyal yaşamlarını dine göre düzenlemeleri istendi. Lise düzeyi kitapta kadın-erkek tokalaşmasının yasak olduğu, ortaokul düzeyinde müziğin ‘haram’ olduğu anlatıldı.

CHP’den Başörtü açılımı: CHP İstanbul İl Kongresi’nde yeniden İl Başkanlığı koltuğuna oturan Canan Kaftancıoğlu, İl Yönetim Kuruluna Kevser Celayir’i aldı. Sosyal sorumluluk projelerinde görev alan Celayir, Zazaca ve Kürtçe eğitimi veriyor.

Mahalle kadınsız: Kadın muhtar oranı, kadın milletvekili oranından neredeyse 8 kat az. Kadın muhtar sayısı 1071. Muhtar oranı yüzde 2.14. En fazla kadın muhtar, 140 muhtarla İstanbul, 124 kadın muhtarla Ankara ve 120 kadın muhtarla İzmir’de bulunuyor.

Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği, ‘Cennette Köşk’ vaadiyle para topluyor: Almanya’nın Giessen kentinde Cuma namazı çıkışında cemaate dağıtılan el ilanlarında “ Kim (Allah rızası için) bir mescit yaparsa Allah da ona (cennette) onun benzerini, (onun gibi köşk) yapar” yazıyordu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da daha önce yaptığı bir açıklamada “Kuran kurslarında bir tuğlası olana cennette bir ev verilecek” demiş ve büyük tepki almıştı.

Diyanet’ten 2,5 milyonluk “Kuran Yolu” kitap ihalesi: Diyanet İşleri Başkanlığı “Kuran Yolu : Türkçe Meali ve Tefsir” adlı eserin yeniden basımı için ihaleye çıktı. Dini Yayınlar Döner Sermaye İşletmesi tarafından yapılan ihale 2 milyon 239 bin 500 TL’ye sonuçlandı.

Beyoğlu’na tuğralı logo : AKP’nin 2. Abdülhamit sevdası bu kez Galata Kulesi’ni belediye logosundan çıkardı. Bilal Erdoğan’ın yakın arkadaşı, Okçular Vakfı’nın kurucusu ve AKP’li Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız, 2. Abdülhamit sevdasını belediyenin her noktasına işledi.

Irak’ta Kadın İsyanı : Irak’ ta Şii lider Sadr, geçen hafta yapılan bir protestoda kadın ve erkeklerin bir arada olmasına tepki gösterdi. Bu sözlere isyan eden kadınlar, bir kez daha sokağa döküldü.

Kadınların öfkesi Meksika’yı yaktı: Meksika’da kadınlar, cinayete kurban giden hemcinsleri için ayağa kalktı. Meksika’da günde 10 kadın öldürülüyor. Erkek arkadaşı tarafından öldürülen bir kadının parçalanmış cesedinin fotoğraflarının bazı gazetelerde yayınlanmasının üzerine yüzlerce kadın başkent Mexico’ da sokağa döküldü.

Kadına şiddet doludizgin: BİANET.ORG sitesi 1 Ocak-31 Aralık 2019 döneminde yerel, ulusal ve internet basınına yansıyan haberlerden derlediği verileri açıkladı. Buna göre: 2019’da 328 kadın ve 15 çocuk öldürüldü. 51 kadına tecavüz edildi. 712 kadın seks işçiliğine zorlandı. 252 kadın taciz edildi. 279 çocuk istismara uğradı. Yine erkek suçlular, 630 kadına vahşice şiddet uyguladı. 134 kadının ölümü basına ‘Şüpheli’ olarak yansıdı.

Küreselleşme çöküyor, ulus devlet yükseliyor: İngiliz Guardian gazetesi ekonomi editörü. Larry Elliot’ a göre, serbest piyasa ve açık sınırlar dönemi sona erdi. Küreselleşme projesinin top yekun iflası, iklim değişikliği, dünyanın dört bir yanında yükselen ulusçu hareketler ve şimdi de korona virüsün yarattığı etki ile hızlanmakta.

MEB ’nin ‘Cihat’ ı : 15 Temmuz . Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaokul 8.sınıf öğrencileri için hazırlanan “Kavram” kitapçığında ‘Cihat’ konusu işlenirken silahlı mücadele tanımı için 15 Temmuz darbe girişiminin fotoğrafları kullanıldı.

Bilmemek, mutluluk : Okul bitirmeyenler daha mutlu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2019’a ilişkin açıkladığı ‘Yaşam Memnuniyeti Araştırması’, ülkede mutsuz olan bireylerin arttığını; geleceklerinden umutlu hissedenlerin ise azaldığını ortaya koydu. Veriler, erkeklerin kadınlara göre daha mutsuz olduklarına da işaret etti.

MHP’den Atatürk düşmanı gazeteci için suç duyurusu: MHP’li Hidayet Vahapoğlu, Atatürk’e ‘virüs’ diyen Fatih Tezcan için “Hakkında işlem yapacak bir savcı yok mu?” çağrısı yaptı.

Bir profesör daha pedofiliyi savundu: İstanbul Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekan vekili Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara, çocuk yaşta evliliklerin yasal olmamasını ‘Zulüm’ olarak niteleyen skandal bir paylaşıma imza attı.

Kadınlar 8 Mart’ta İstanbul’a koşacak: Geçen yılın son döneminden beri İstanbul’un çeşitli ilçelerinde koşulan “İstanbul’u koşuyorum” temalı organizasyonun 2020 yılındaki ilk etabı, “Kadınlar Koşusu” adı altında 8 Mart Pazar günü yapılacak.

Bu etkinlik SES getirecek: SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği, lider kadınları 8 Mart Dünya kadınlar gününde yürüyüşe çağırıyor. Başvuru adresi : sesdernegi.org

“İstanbul Sözleşmesi’ni gözden geçireceğiz” : Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kadına şiddetin önlenmesini öngören ‘İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden gözden geçirileceğini belirtip “Bununla ilgili çalışma yapacağız” dedi.

Osmanlı özlemi: Kartal İmam hatipteki konferans dilleri arasında Türkçe yok. Kartal İmam hatip lisesinde “Meclis-i mebusan” komitesi kurulacak. Milli Eğitim Bakanlığı izniyle düzenlenen etkinlikler için diller, “ İngilizce, Arapça ve Osmanlı Türkçesi” olarak belirlenirken konferans listesinde ‘Türkçe oturum’ yer almadı.

AKP’de kadın isyanı: AKP’de İstanbul Sözleşmesi ile ilgili kadın ve erkek vekiller arasında derin görüş ayrılığı var. AKP’li kadın vekiller, partideki bazı erkek yöneticilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanlış bilgi verdiğini savunarak “İstanbul Sözleşmesi’nde sıkıntı yok. Sorun uygulamada. hakimler eğitilmeli” dediler.

İmam Hatip ‘yoklaması’ : MEB, öğrenci ve velilerin gelecek yıl için İmam hatip tercihlerini öğrenmek amacıyla çalışmalara başladı. Boş kalan imam hatip kontenjanlarının önceden tespiti için okul okul çalışma yapan Bakanlık, çocuklara evlerine en yakın İmam hatipleri işaret ederek “Seçmeli ders” dilekçesi ile yokladı.

İBB’ nin “Çocuk Yoksulluğu Araştırması” acı gerçeği ortaya çıkardı : Her 2 evden birinde çocuklar beslenemiyor. İstanbul’da hanelerin yüzde 44.7’ sinde çocuklar yeterli beslenme olanaklarına sahip değil. Yüzde 42.3’ ünde çocukların günlük kullanım dışında başka ayakkabısı bulunmuyor.

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı açıkladı: “ 96 ülke bize FETÖ okullarını vermedi.” FETÖ ’nün 115 ülkede kurduğu okullardan 213’ü geri alındı ve Maarif Vakfı tarafından yönetilmeye başlandı. FETÖ okullarını Türkiye’ye devreden ülke sayısı 19’da kaldı. ABD’deki 200 FETÖ okulundan hiç biri geri alınamadı.

“Başarısız öğrenci sınıf tekrarlayacak” : Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk “Sınıfta kalınmadığı için eğitimde önemli ölçüde seviye değişikliği olduğunu; 2020-2012 öğretim yılından itibaren ortaokul ve liselere yeniden sınıf tekrarı geleceğini” söyledi.

Kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden ele alınma isteğine tepkili: Cumhurbaşkanı Erdoğan, “gençlerin geç yaşta evlenmesini” İstanbul Sözleşmesi ile ilişkilendirerek Sözleşme’nin yeniden gözden geçirilmesi kararı aldı. Kadınlar, “Yeniden gözden geçirilmesi korkunç bir karar” diyerek tepkilerini dile getirdi. İstanbul Sözleşmesi’nin aile yapısına zarar verdiğini ileri sürenler, Sözleşme’nin yürürlülükten kaldırılmasını istiyor. Savunanlar ise, bu durumun aile yapısı ile bir ilgisi olmadığını vurguluyorlar.

5 Yıldızlı Diyanet : 11,5 milyar lira bütçeli Diyanet’e Ankara dar geldi. Başkanlık Merkezinde ve yeni yapılan tesislerinde büyük salonlar olmasına rağmen kurum içi toplantı ve seminerler için Antalya’daki 5 yıldızlı oteller tutuldu. Devletin kasasından milyonlarca lira çıktı.

“ 21 bin derslik, 13 bin okul ihtiyacımız var” : Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 21 bin dersliğe sahip 13 bin yeni okula ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Eğitimciler “Sınıf tekrarı” konusunda uyardılar : “Sınıf tekrarı, öğrencileri okuldan uzaklaştıracak”.

Hedefler tutmadı : Devamsızlık oranı, İmam hatiplerde yüzde 36’ya, meslek liselerinde yüzde 44’e yükseldi. MEB, 5 yıllık stratejik planında “ Öğrencilerin orta öğretime katılımlarının artırılması, devamsızlık ve sınıf tekrarlarının azaltılmasına yönelik çalışmalar” kapsamında 29.6 milyar lira bütçe ayırdı. Harcanan paralara karşın bir arpa boyu yol alınmadı.

Din görevlileri okullarda : Tokat’ın Niksar ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğü ile Niksar Müftülüğü arasında imzalanan protokol uyarınca okullarda belirlenen günlerde son derse din görevlileri giriyor.

Medreseler Hız Kesmiyor: Sayıları 16 bine ulaşan tarikat kurslarına Diyanet söz geçiremiyor. Diyanet, hazırladığı raporda denetimsizliği itiraf edip “Kurslarda, dernek, vakıf, cemaat hakimiyeti kaldırılmalıdır” tespitini yaptı. Diyanet, Kurs yönergesini değiştirip önlem almaya çalışıyor.

Karısını öldürdü.”Pişmanım” dedi : Denizli’de Uğur K., eşi Hafize K.,’yı (23) bıçaklayarak öldürdü. Hafize K., 2 çocuk annesiydi. Hakim karşısına çıkan Uğur K., “Pişmanım” dedi.

OCAK 2020

İlk ‘ Helal Sertifika’ TSE’ye verildi: Özellikle gıda alanındaki ürünlere ‘helal sertifikası’ vermek amacıyla Kasım 2017’de kurulan ve 5 yönetim kurulu üyesi atanıp 4 daire başkanı ile 50 kişilik personel de alan, son iki yıllık bütçesi ise 15,5 milyon lira olan Helal Akreditasyon Kurumu, 2 yıl sonra ilk sertifikasını verdi.

Kadın cinayetleri durmadı: Kadına şiddet, yeni yılda da sürdü. Doğu Beyazıt Medine Müdafii Fahrettin Paşa Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Müdür yardımcısı olan Umut A.,(29) kendisinden boşanmak isteyen eşi Ebru A.,yı (24) öldürüp intihara kalkıştı.

Resmi Gazete mi? Şer’i Bülten mi ? : Resmi Gazetede 18 Aralıkta yayınlanan düzenleme ile faizsiz bankacılık denetçilerine dine dayalı “Etik Kurallar” getirildi.

Bilim yerine Risale-i Nur : TBMM’ ye yapılan mobing şikayeti, gericiliği ortaya çıkardı. Bingöl Üniversitesi’nde bir doçentin derslerinde Nur Külliyatı anlattığı ortaya çıktı.

Ucuz yemek istediler- Dayak yediler: İstanbul Üniversitesi yönetimi 3,5 TL olan yemek ücretini 18.5 liraya çıkardı. “ Aç mı kalalım?” diyen öğrenciler, zamların geri çekilmesi için eylem yaptı. Polis, ucuz yemek isteyen öğrencilere copla müdahale etti.

Eşini ve yanındaki adamı kurşunladı: İstanbul, Arnavut Köy’de yaşayan İbrahim Y., 2 çocuğunun annesi eşi Aynur Y., ve 3 çocuk babası Murat Olgun’u ormanlık alanda görüp kurşun yağmuruna tuttu.Murat Olgun olay yerinde, 5 kurşunla yaralanan Aynur Y., hastanede can verdi.

Otelde kız arkadaşını öldürüp intihar etti: İstanbul, Büyük Çekmece’de Osman Turan (34) ve Gülnihal Kurum (20) geceyi bir otelde geçirirlerken 2 el silah sesi duyuldu. Osman Turan’ın önce Gülnihal Kurum’u öldürüp aynı silahla intihar ettiği belirlendi.

Ulaşımda pozitif ayrımcılık: Muğla’da kadın yolcular istedikleri yerde otobüslerden inebilecekler.

MEB’den üst-ast protokolü: MEB ’nin her il ve ilçede öğretmenler ve okul yöneticilerine farklı uygulamaları devam ediyor. Bursa’da “Protokol Kuralları” adı altında öğretmenlere askeri kışlalarda uygulanan, “Üstünüz iltifat ettiğinde üste teşekkür edilmez. ‘Sağ olun’ denir” talimatı verildi.

İl Sağlık Müdürlüğü’nden skandal yazı: “Kıyafetlerinizi edep ve inanca göre uyarlayın. Tüm sağlık personelinin kıyafet kurallarına uymasıyla ilgili belirtilen süre 30.06.2020 tarihine kadar uzatılmıştır” denildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda kadın yönetici yok: MEB’ ye bağlı çalışanların yüzde 53’ünün kadın olmasına karşın, kadın yönetici sayısı il müdürlüklerinde yüzde 2, ilçe müdürlüklerinde yüzde 1.3 seviyesinde kalıyor.

Eğitimden kara elinizi çekin: Şimdi de karma eğitimi hedef aldılar. Gaziantep’te bir okul müdürü, kız ve erkeklerin bir arada eğitim görmesinin kaldırılmasını istedi. Cuma Ağca adlı müdür, eski vekil Şevki Yılmaz’ın “ Baş belası karma eğitimden vazgeçilmeli” mesajını paylaşarak görüşünü dile getirdi.

Kadınlar ayakta: Çocuk istismarcılarına af getirileceği iddiaları büyük tepki yarattı. Türkiye’nin dört bir yerinde sokağa dökülen kadınlar pankart açıp isyanlarını haykırdı.

Müdürlerin ‘TİK’ oyunu: Orta öğretim kurumlarında öğrencilere seçmeli derslerini belirlemeleri için verilen süre 9 Ocak’ta doluyor. Bazı Milli Eğitim Müdürlerinin sosyal medya hesaplarından dini içerikli 3 derse ‘Tik’ atılmış görseller paylaşması tepki çekti.

Ensar Vakfı’nın konferansı İzmir’i karıştırdı: İzmir Valiliği Ensar Vakfı İzmir şubesinin İmam hatip okullarında eğitim vermesini onayladı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine ‘Olur’ yazısı gönderdi. Sivil toplum kuruluşları ve veliler okulda tarikat faaliyetine karşı çıkıp “ Cemaat ve tarikatların okulda yuvalanmasına fırsat verilmemeli.Eğitimi cemaat ve tarikatlara devreden protokoller derhal iptal edilmeli” dediler.

MEB’den Hizbullahçı ısrarı : Milli Eğitim Bakanlığı yargının ’terörist’ dediği örgüte yakın guruplara okulları açtı. Bakanlık, tepkilere rağmen Hizbullahçı guruplardan vazgeçmiyor. Bakanlığın Hizbullah’a yakınlığı ile bilinen ve 600ün üzerinde guruptan oluşan Peygamber Sevdalıları Platformu’na üye yapılarak her şehirde farklı isimlerle etkinlik izni verdiği ortaya çıktı. (Farklı isimler : Mustazaflar Derneği, Hizmet-Der, Mektep-Der, Aksa-Der, İkra-Der, Eğitimciler Cemiyeti, Hira-Der ,İmam hatip-Der, Köy-Der, Sağ-Cev ,Sevgi-Der, Rahmet Pınarı Derneği, Kalem-Der, Hakka Davet Derneği, İlim Derneği, Vefa-Der, Kardeş-Der, Şura-Der, İnsan-Der, Hayrın Yolcuları Derneği, Selam-Der, Enfa-Der, Ravza-Der gibi yapılar…)

Barolar, ‘Fakülte sayısı 20’ye inmeli’ dedi: Hukuk Fakültesi sayısının artmasına tepki gösteren Barolar, “Niteliksiz ve akademisyensiz yeni Hukuk Fakülteleri açılmasına acilen son verilmeli; Fakülte sayısı 20’ye indirilmeli; kontenjanlar düşürülmeli” çağrısında bulundu.

“Din Simsarlığı” uyarısına sansür: Diyanet, Atatürk’ün sözlerini cımbızladı. 2019 Faaliyet Raporu’na Atatürk’ün “Din lüzumlu bir müessesedir “ sözünü alan Diyanet, ulu Önder’in “Din simsarları ve dinden maddi menfaat temin edenler”e ilişkin sözlerini ise sansürledi.

Kadının acı tablosu : Tek cümlelik bilgiye göre “ 7,5 dakikada bir kadın şiddete uğruyor”.Türkiye genelinde 81 ilde faaliyet gösteren Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri’ne (ŞÖNİM) son 7 yılda 514 bin başvuru yapıldı. Buna göre, 7,5 dakikada ortalama bir kadın şiddete uğradığı gerekçesiyle resmi merkezlere başvurdu.

Eşini, 2 çocuğunu, babasını öldürdü, tahliyesini istedi: Bursa’da Hamza S.,(42), eşi Havva.,(38) kızı Rümeysa (18), oğlu Süleyman (15) ile babası Hasan S., ’yi (65) kurşun yağmuruna tutup öldürdü.

Vatikan’a kadın yönetici: Vatikan Devletler arası İlişkiler Sekreterliği’nin çok taraflı ilişkilerden sorumlu müsteşarlığına atanan 66 yaşındaki hukukçu Francesca di Giovanni, Vatikan’da ilk üst düzeydeki kadın yönetici oldu.

Başını açtı, hedef oldu : İranlı satranç hakemi Shohreh Bayat’ın Çin’de maç yönetirken başı açık halde görüntülenmesi ülkesinde tepki çekti. Bayat, gözaltı korkusuyla geri dönemedi.

Rahşan Ecevit hayatını kaybetti: (17 Ocak 2020) Merhum Başbakan Bülent Ecevit’in eşi ve DSP’nin kurucusu Rahşan Ecevit (97) Ankara’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Türk Bilim insanı Betül Kaçar NASA ekibinde: Astro biyoloji, moleküler biyoloji ve evrim alanlarında çalışmalarını sürdüren Betül Kaçar, NASA’nın evrendeki yaşam izlerini araştırmak için kurduğu ekibe seçildi.

ENSAR ’ı övdü; İSTEK ’i karaladı: Ensar Vakfı Genel Kurul üyesi Necmettin Bilal Erdoğan, çocuklara istismar olaylarıyla gündeme gelen ENSAR Vakfı ile İLİM YAYMA Vakfı’nı övgülerle anlatırken İSTEK Vakfı ve Fevziye Mektepleri Vakfı’nda yaşanan olaylar nedeniyle bu vakıfların da karalanmasını istedi.

Anıtkabire yabancı akını: Yabancı ziyaretçi açısından Anıtkabir’de bütün yılların rekoru kırıldı. 2017’de yabancı uyruklu ziyaretçi sayısı 180 bin 803 iken 2019’da bu sayı 364 bin 597 oldu.

Amerikalı kadınlar, Trump’ a isyan etti: Kadınlara yönelik ayrımcı sözler söyleyen ABD Başkanı Donald Trump’ a öfke dinmiyor. ABD’nin 180 kentinde kadınlar, Başkan Trump’ ı protesto için sokağa çıktı.

CHP’nin Eğitim Çalıştayı’ nın ardından Sonuç Bildirgesi açıklandı: “ 4 4 4 Son bulmalı”. AKP döneminde eğitimde demokratik ideallerden, bilimsel ve çağdaş pedagojik ilkelerden uzaklaşıldığı, “Kindar ve dindar nesil” yetiştirme yaklaşımıyla olumlu birikimin yok edildiği belirtildi.

Yunanistan’da ilk kadın Cumhurbaşkanı : Yunanistan’ ın önde gelen hukukçularından 63 yaşındaki Katerina Sakelarepulu , 300 milletvekilinin 261’inin oyuyla ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı oldu.

Bekçilere polis yetkisi geliyor: Bekçilerin silahlı kolluk olarak görev ve yetkilerini belirleyen yasa teklifi TBMM’ne sunuldu. Teklif bekçilere görev bölgelerinde kimlik sorma ve araç durdurma yetkisi de getiriyor.

Bu zihniyetle eğitim olur mu ? : Milli Eğitimin dağıttığı kitaba büyük tepki var. Kitapta çocuklara şiddet uygulayan kadınlar, başı açık; şefkat gösterenler ise türbanlı resmedildi.

Başörtülü-başörtüsüzden sonra bıyıklı-bıyıksız skandalı: MEB’ nin Rehberlik kitabındaki ayrımcılık bitmiyor. Kitapta bıyıklı erkekler şefkatli ve iyi, bıyıksız erkekler, cinsel istismar konusunun işlendiği bölümde “Cinsel istismarcı” olarak resmedildi.

Sevgilisini öldürüp köprüden atladı: Otomobili ile Boğaziçi köprüsüne gelen Mehmet Keleş, aracından inip korkulukları aşarak kendini aşağıya attı. Polis ekipleri otomobilin bagajında boğazından ve göğsünden bıçaklanarak öldürülmüş bir kadın cesedi buldu. Cesedin Ece Alça’ ya ait olduğu belirlendi.

Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na para aktarmışlar: Kızılay’ın 7 milyon 925 bin doları, adı cinsel istismar skandalları ile gündeme gelen Ensar Vakfı’na aktardığı belirtildi.

Başkent Gaz, Güzel Tepe Konutları’ndan aldığı 31 adet iş yerini TÜRGEV ’e bağışladı: Ensar Vakfı’na Kızılay üzerinden 8 milyon Dolar bağışlayan Başkent Gaz’ın TÜRGEV’ e bağışladığı iş yerlerinin 30 milyon TL değerinde olduğu öğrenildi.

‘Kadın Eli ‘ değen ekonomiler büyüyor: Türk şirketlerde üst düzey ve orta kademe yönetici pozisyonundaki kadın oranı giderek artıyor. Kadın eli değen şirketler başarıya koşuyor. İMF, dünya ekonomisinin büyümesi için daha fazla kadının üretimde yer alması gerektiğine dikkat çekiyor.

Kadınlar ‘Cam’a çarpıyor: Türkiye, “iş gücündeki kadınların belirli bir seviyeye geldikten sonra yükselmelerini önleyen yapay engeller” olarak adlandırılan “Cam Tavan sendromu” nda 29 ülke arasında 27. sırada yer aldı. Kadın çalışanlar cam tavanı aşarlarsa , çalıştıkları şirketin finansal performansı ve Pazar payı artıyor. Yönetim Kurulu’nda en az 3 kadın bulunan şirketlerin yatırım gelirleri yüzde 60 daha fazla oluyor.

Bakanlıktan tarikatla yardım kampanyası : İç İşleri Bakanlığı, tarikat ve kamu kurumlarının ortaklaşa yürüttüğü “İDLİB’ e Yardım Kampanyası” başlatıldı. İş birliği yapılan dernek ve vakıflar arasında Nur Cemaatine bağlı Hayrat Vakfı, Menzil tarikatına bağlı Beşir Derneği, Aziz Mahmut Hüdai Vakfı, Sadakat Aşı Derneği, Deniz Feneri Derneği gibi kuruluşlar yer alıyor.