ETKİNLİKLERİMİZ

KAD Nisan ayı Kadın ve Kitap etkinliği dernek merkezinde 20 Nisan günü gerçekleştirildi. Etkinlikte bu defa Yazar ve editör Müsemma Sabancıoğlu’nu Kadınlarımızın Tarihinden Bir Kesit: Cumhuriyeti’nin Harcında Bilim ve Kadınlar SAHADA başlıklı çalışma ile konuk ettik.


Burslu öğrencilerimiz Yönetim Kurulu üyemiz Rüveyda Ekiz eşliğinde 29 Mart günü 20.30’da Emek Sahne Kadıköy’de sergilenen, Federico Garcia Lorca’nın Bernarda Alba’nın Evi adlı eserinden uyarlanan Adela Ölmesin adlı oyunu izlediler. Etkinlik Kadına Nefes Rotary Kulübü’nün desteği ile gerçekleşmiştir.


Güçlü Anneler Projemizde dördüncü hafta bitti. Önümüzdeki hafta çarşamba günü projemiz tamamlanacak . Bugün “Can Kulağıyla Dinleme ve Affetme” üzerine konuşuldu.


Burslu Gençlerimiz İstanbul’u Geziyor Projesi kapsamında 17 Mart 2024 Cumartesi günü Yönetim Kurulu üyelerimiz Gülsün Kaya ve Rüveyda Ekiz rehberliğinde İstiklal caddesi gezildi. Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde şehrin çok kültürlü yapısı üzerine konuşuldu . Meşgul İstanbul Sergisi’nde işgal altındaki İstanbul ve İstanbul ‘un kurtuluşuyla ilgili fotoğraflar ve belgeler görüldü. Gezilen diğer bir sergi ise Cumhuriyetin yüzü sergisi idi. Genç Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuyla beraber yapılan inkılapları ve kültür sosyal yaşama yansımaları hakkında bilgi edinildi.


Sultangazi’de yürüttüğümüz Güçlü Anneler Projesi devam ediyor.


Kadın Araştırmaları Derneği, 1 Mart 2024 Cuma günü Beşiktaş Belediyesi Zübeyde Ana Kültür Merkezi’nde 12.00-16.00 saatleri arasında,her yıl olduğu gibi 3 Mart 1924 Üç Devrim Yasasının Kabulü’nün kutlanması çerçevesinde, “Devrimlerin 100. yılında Laiklikten Şeriate Mi?” başlıklı bir toplantı düzenledi.

Toplantı öncesinde “Tehlikenin Farkındayız” başlıklı bir fotoğraf ve karikatür sergisi düzenledi. Toplantının açış konuşmasını KAD Başkanı Prof. Dr. Necla Arat yaptı. Av. Aydeniz Alisbah Tuskan’ın yönettiği panelde ise Gazeteci Zülal Kalkandelen, Emekli Amiral Türker Ertürk, Gazeteci Sedef Kabaş ve Av. Şenal Sarıhan konuşmacı olarak yer aldılar. Yoğun bir katılım ile izlenen toplantı konukların salonu kısa sürede tamamen doldurması nedeniyle ayakta bekleyenlere sandalye eklenebilmesi için gecikmeli olarak başlayabildi ve konuşmacılara yöneltilen soruların cevaplanabilmesi için de gecikmeli sonlandırıldı.

@kadin.arastirmalari.dernegi
@nec.2001
@aydenizalisbahtuskan
@veganzulal
@turkererturk
@sedefkabas
@senalsarihanbaro

Prof.Dr.Necla Arat Açış Konuşması için tıklayınız >>


Medeni Kanunu’muzun kabulünün 98. , İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği’mizin 29. Kuruluş yıldönümlerini Zübeyde Ana Kültür Merkezi’nde kutladık.(16/Şubat/2024)


İstanbul Sultangazi’deki burslu öğrencilerimizden bir grup ve anneleri ile 23 Ocak 2024 Salı günü buluşup “Güçlü Kadınlar” projemizi konuştuk. 11 öğrencimize tablet götürdük.


Kadın Araştırmaları Derneği’nin burslu öğrenciler için Kadına Nefes Rotary kulübü ile birlikte düzenlediği “Etkili İletişim” seminerlerinin ikincisi 6 Ocak 2024 tarihinde dernek merkezinde yapıldı. İlginç bir sunum yapan sanatçı-yazar Melissa Yıldıran’a çok teşekkür ederiz. KAD Yönetim Kurulu


Kadın Araştırmaları Derneği’nin 23 Aralık 2023 tarihinde Rotary Kadına Nefes Kulübü ile birlikte düzenlediği toplantının konuk konuşmacısı değerli yazar Ayşe Kulin idi. Kulin’in “Cumhuriyet ile Vals” konulu konuşması büyük bir ilgi ile izlendi. Toplantıya bir kısım burslu öğrencilerimiz de katıldı.


Derneğimizin Rotary Kadına Nefes Kulübü ile birlikte düzenlediği burslu öğrencilerimize yönelik “Etkili iletişim “ eğitimi 19 Aralık 2023 salı günü başladı. Eğitmen Ayşe Burcu Eren’in Sunumu ilgi ile izlendi.


Dünyaya Umut Olalım

Kadına Nefes Rotary Kulübü Derneği ve Rotaryen eşleri olarak sizleri Kadın Araştırmaları Derneğinin deprem bölgesi burs programına katkı için düzenlediği yazar Ayşe Kulin’in konuşmacı olarak katılacağı yemekli toplantıya davet ediyoruz.


Rotary Genç Nefes Eğitimleri

Etkili İletişim Teknikleri
Konuşmacı: Ayşe Burcu Eren – Eğitmen / danışman / Yazar


Kadın Araştırmaları Derneği’nin Cumhuriyet’in 100. Yılı kutlamaları çerçevesinde düzenlediği “Cumhuriyet ‘in 100. Yılında Kadınlarımız ve Siyaset” başlıklı panel 9 Aralık 2024 Cumartesi günü saat 11.00-13.30 arasında Beşiktaş Belediyesi Zübeyde Ana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Cumhuriyetin 100. Yılı kapsamında ve 5 Aralık Türk Kadınına Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesinin 89. Yıldönümü çerçevesindeki etkinlik, sunuculuğu üstlenmiş olan KAD Yönetim Kurulu üyesi Sayın Sevgi Erdem’in konukları Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ve şehitler anısına saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın seslendirilmesine daveti ile başladı. Ardından KAD 2. Başkanı Sayın Fügen Atılgan’ın konuşmasıyla sürdü. Panel öncesi sunulan müzik dinletisi konuklara mutlu anlar yaşattı. Çellist Zeynep Eren Bach’ın eseri ile başladığı dinletisine “Kadının Emeği ve Mücadelesi” temalı doğaçlaması ile devam etti. Dinleti, Soprano Nilgün Onat’ın Necla Arat’a sürpriz armağan olarak seslendirdiği Handel’in Rinaldo operasından Lascia Ch’io Pianga aryası ile tamamlandı.

KAD başkanı ve 23. Dönem milletvekili Prof. Dr. Necla Arat’ın yönettiği panele Türkiye’de vali olarak görev yapan ilk kadın olan Muğla Eski Valisi Dr. Lale Aytaman, siyasetçi, öğretim üyesi ve Eski Devlet Bakanı Av. Zehra Önay Alpago ile akademisyen ve siyasetçi Prof. Dr. Nur Serter konuşmacı olarak katıldılar. Konuşmacılar, kadının siyasetteki yeri, Atatürk’ün kadına verdiği değer ve haklar ve siyasette kadın konularında bilgilendirici sunumlar yaptılar.

Dinleyiciler arasında Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, İKKB Koordinatörü Av. Nazan Moroğlu, SIE Başkan Vekili/ eski TKSF ve İstanbul SI Başkanı Nilgün Pakkan, İstanbul Barosu Kadın Hakları Komisyonu Eski Üyesi Av. Aydeniz Alisbah Tuskan, çeşitli STK üyeleri ile KAD üyeleri ve dostları bulunuyordu.


PANEL
Cumhuriyet’in 100. Yılında Kadınlarımız ve Siyaset

Muğla Eski Valisi Dr. Lale Aytaman
Prof. Dr. Necla Arat
Prof. Dr. Nur Serter
Eski Devlet Bakanı Önay Alpago


Prof. Dr. Necla Arat Büyükçekmece Belediyesi ve Ana kucağı Kadın Dayanışma Derneği’nin 100. Yıl kutlamalarında “Cumhuriyet’in Kadınlarımıza kazandırdıkları” konulu bir konuşma ile yer aldı. 16.11.2023 Büyükçekmece Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi


Kadın Araştırmaları Derneği Cumhuriyet’in 100. Yılı etkinlikleri çerçevesinde Prof. Dr. Gönül Bakay’ın konuk olduğu Atatürk’ü Yaşayanlar başlıklı bir konferans düzenledi. Konferans 4 Kasım 2023 Cumartesi günü saat 14.00’te dernek merkezinde gerçekleştirildi.

Konuşmacımız Sayın Prof. Dr. Gönül Bakaykonferansta Atatürk’ü Yaşayanlar kitabından alıntılar yaparak Atatürk’ün az bilinen yönlerini anlattı.
Konferansa KAD Yönetim Kurulu, dernek üyeleri, KAD dostları katıldı. Dinleyicilerden bir kesit.
Konferans sonrası KAD Başkanı Prof. Dr. Necla Arat, konuşmacımız Prof. Dr. Gönül Bakay’a bir teşekkür çiçeği sundu.


KAD, 100. Yıl Platformu ile paydaş olarak bir sempozyum düzenledi. “Cumhuriyetin Altın Çocukları”na ödülleri takdim edildi.

Prof. Dr. Aysel Çelikel’e 100. Yıl “Cumhuriyet’in Altın çocukları” plaketini Prof. Dr. Necla Arat sundu.
Sempozyumun açılış konuşmasını KAD Başkanı Prof. Dr. Necla Arat yaptı.
Dr.Alev Coşkun’a plaketini Av. Nazan Moroğlu sundu.
Cumhuriyetimizin 100 yılı ve Türkiye modeli sempozyumu sunum metni (Gülsün Kaya)


Kadın Araştırmaları Derneği’ nin 25 Mart 2023 tarihinde dernek merkezinde gerçekleştirilen Kadın ve Edebiyat etkinliğinde konuğumuz Emanet adlı son romanıyla Sayın Bige Güven Kızılay ve oturumun tartışmacısı Kadın Araştırmaları Uzmanı Zehra İsmet Gürmeriç idi.


Deprem nedeniyle evleri hasar gören öğrencilerimize de iç ve dış giyim ve hijyen malzemesi paketleri yolladık. 21Mart 2023


Burs alan öğrencilerimizden, deprem nedeniyle evlerine giremeyen ve ders malzemeleri göçük altında kalanlara paydaşımız TEF (Turkish Educational Foundation) desteği ile tablet göndermeye devam ediyoruz. 14 Mart 2023


Derneğimizden burs alan öğrencilerimizden gereksinim duyanlara online derslerini rahat izleyebilmeleri için tablet armağan ettik. 14 Mart 2023


Özçivici ailesinin derneğimiz aracılığıyla burs verdikleri öğrencilerden beşine bilgisayar armağan ettik. 28 Şubat 2023


Önceki dönemde hazırlık kitapları yolladığımız öğrencilerin çoğu deprem bölgesinde kitaplarını göçük altında kaybettikleri den yeniden kitap gönderdik. 14 Şubat 2023


Derneğimizden burs alan öğrencilerden 11. ve 12. sınıfa gidenlere bölümleriyle ilgili üniversiteye hazırlık kitaplarını 05 Ocak günü yolladık.


Kadın Ve Kitap etkinliğimizin Aralık 2022 konuğu “Aysu” kitabı ile Sayın Füsun Göncü idi. Kolaylaştırıcılığı Sayın Gülsün Kaya üstlendi.


Derneğimizden burs alan 190 öğrencimize yeni yıla sıcak ve mutlu girmeleri için başlık, eldiven ve çoraptan oluşan birer hediye paketi hazırladık ve yılbaşı öncesi ellerinde olacak şekilde kargoladık.


KAD olarak 5 Aralık 1934 tarihinde Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkını Kazanmasının 88. Yıldönümünü Başkan Prof. Dr. Necla Arat’ın dernek adına Cumhuriyet Gazetesinde yayımlattığı bir ilan ile kutluyor.

Cumhuriyet Gazetesi linki için tıklayınız

Basın Bölümümüzden okumak için tıklayınız


Kadın Araştırmaları Derneği; 26 Kasım 2022 Cumartesi günü Fulya Sanat – Süleyman Saba Kültür Merkezi’nde düzenlenen Ulusal Eğitim Sempozyumu’nu paydaş olarak düzenlemiştir.


KAD Başkanı Prof. Dr. Necla Arat Kadın Araştırmaları Derneği adına 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle Cumhuriyet gazetesinde bir ilan yayınlamıştır.


Kadın Araştırmaları Derneği Olağan Genel Kurulu 19 Kasım 2022

KAD Başkanı Prof. Dr. Necla Arat 2019-22 döneminin Faaliyet Raporunu okudu ve rapor ibra edildi.

Sayın Filiz Sekili 2019-22 dönemi Mali raporunu ve 2022-25 tahmini bütçesini okudu ve ibra edildi.

Sayın Av. Aydeniz Tuskan 2019-22 döneminin Denetleme Raporunu okudu ve ibra edildi.

Kadın Araştırmaları Derneği’nin Olağan Genel Kurulu 19 Kasım 2022 Cumartesi günü, dernek merkezinde yapıldı. Yeni yönetim organları seçildi.


Kadın Araştırmaları Derneği Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 84. yılında saygı ve minnetle anmış ve devrimleri den ve kurduğu Cumhuriyet’tem vazgeçmeyeceğini Cumhuriyet gazetesinde yayınladıkları bir ilan ile tekrarlamıştır.


Kadın Araştırmaları Derneği olarak Cumhuriyetimizin 99. yaşında burs sağladığımız orta öğretim ve üniversite öğrencilerine küçük bir not ve iyi dileklerimiz ile birlikte kitap armağan ettik. (24.10.2022)


TEF Turkish Educational Foundation

TEF Turkish Educational Foundation yetkilisi Sayın Turgut Gür ve eşi burs programımız ve diğer çalışmalarımız hakkında bilgi almak ve fikir alışverişinde bulunmak için derneğimizi 24 Ağustos 2022 günü ziyaret ettiler. Yönetim Kurulu üyeleri (Prof. Dr. Necla Arat, Türkan Balkeser, Prof. Dr. Ayşem Kaya, Aynur Üner ve Z. İsmet Gürmeriç) olarak kendilerini ağırlamaktan sevinç duyduk.


Yaşam Koçu Neslihan Odabaş Baykut

Kadın Araştırmaları Derneği olarak 14 Mayıs 2022 Cumartesi günü, Yaşam Koçu Neslihan Odabaş Baykut’un konuk konuşmacı olduğu ve burs alan bir grup öğrencimizin katıldığı bir toplantı gerçekleştirdik.


Cam Tavanı Delen Kadınlar Platformu

Cam Tavanı Delen Kadınlar Platform’unun bu yılki ödüllerinden biri “Ülkemiz kadınlarına ilham veren ve bir ömür sürdürdüğü çalışmalarına saygı ile..” Kadın Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Necla Arat’a verildi.


Rotary Kadına Nefes Derneği

Rotary Meslekte Yüksek Hizmet 2021 ödülünü 5 Aralık 2021 de Prof. Dr. Necla Arat’a verdi.


Aydınlanma Yolunda Bir Ömür: Bahriye

Kadın Araştırmaları Derneği`nin 20 Kasım 2021 Cumartesi günü düzenlediği İTÜ Maçka Sosyal Tesisleri Arıkovanı Salonunda yapılan etkinliğine Sayın Elfin Tataroğlu konuşmacı, Yazar Tansu Bele katıldılar. Doç. Dr. Bahriye Üçok`u anmak için düzenlenen etkinlikte Sayın Tataroğlu’nun “Aydınlanma Yolunda Bir Ömür: Bahriye” kitabı ve Değerli Doç. Dr Bahriye Üçok anlatıldı.


Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan 25 Kasım ilanı


Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan KAD 10 Kasım ilanı


Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan KAD 29 Ekim ilanı


8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği

Florida Turkish American Association ‘ın düzenlediği Zoom üzerinde 8 Mart 2021 Pazartesi günü saat 20.00’de yapılan 8 Mart etkinliğinde KAD Başkanı Prof. Dr. Necla Arat konuk konuşmacı olarak katılmış ve ‘2000’li yıllarda Türkiye’de Kadınlar’ başlıklı bir konuşma yapmıştır.


Kadına Nefes Rotary Kulübü
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Özel Etkinliği

Kadına Nefes Rotary Kulübü’nün 7 Mart 2021 Pazar günü saat 20.30’da düzenlediği ve KAD Başkanı Prof. Dr. Necla Arat’ın konuk konuşmacı olduğu ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü Özel Etkinliği’nde Sayın Prof. Dr. Necla Arat’a kadın konusunda yaptığı çalışmalar ve sağladığı katkılar nedeniyle bir ödül verilmiştir. Ödül sunumu sonrasında Sayın Arat ‘Cumhuriyetin Kadına Kazandırdıkları ve Günümüz Türkiyesinde Kadın’ başlıklı bir konuşma yapmıştır.


20 Nisan
1924 Anayasamızın kabulünün
96. Yılı

EGEMENLİK,
KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR.

EGEMENLİĞİN KULLANILMASI,
HİÇBİR SURETTE
HİÇBİR KİŞİYE,
zümreye veya sınıfa
BIRAKILAMAZ.

Ulusal Egemenlik,
tüm Anayasalarımızın
temel ilkesidir.
Vazgeçilemez, devredilemez…


İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği’nin 25. kuruluş yıl dönümünü ve Devrim Yasamız Medeni Kanunun kabulünün 94. yıl dönümünü İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği tarafından kutlandı.


Kadın Araştırmaları Derneği’nin Üç Devrim Yasası’nın Kabulünün (3 Mart 1924) yıldönümü nedeniyle düzenlediği “Devrim Yasalarımız ve Tarikat Kıskacında Laik Eğitim ” konulu panel Zübeyde Ana Kültür ve Sanat Merkezi’nde 3 Mart 2020 Salı günü düzenlendi. Sevgi Erdem’ in sunduğu, açış Konuşmasını İKKB adına Av. Nazan Moroğlu ‘nun ve KAD adına Prof. Dr. Necla Arat ‘ ın yaptığı paneli Prof. Dr. Aysel Çelikel yönetti. Panelin konuşmacıları Feray Aytekin Aydoğan, Gülsün Kaya ve Mustafa Balbay idi. Panele Hocaların Hocası Prof. Dr. Nermin Anadan Unat da şeref verdiler.


Kadın ve Edebiyat etkinliğimiz 25 Ocak 2020 Cumartesi günü İTÜ Maçka Sosyal Tesisleri‘nde Yazar Mustafa Mutlu, Yönlendirici Sevgi Erdem ve edebiyat severlerin katılımıyla gerçekleşti.


KAD Başkanı Prof. Dr. Necla Arat ve dernek üyelerimiz Prof. Dr. Aysel Çelikel, Av. Aydeniz Tuskan ve Av. Nazan Moroğlu 14 Aralık 2019 tarihinde düzenlenen Türkiye’nin İlk Kadın Avukatı Süreyya Ağaoğlu’nu Anma Toplantısı’na katıldılar.


Kadın Araştırmaları Derneği’nin 30 Kasım 2019 Cumartesi günü yapılan Olağan Genel Kurul’nda 2019-21 dönemi Yönetim Kurulu seçildi. 7 Aralık 2019 Salı günü yapılan Yönetim Kurulu toplantısında yeni dönemdeki görev dağılımı yapıldı.

Prof. Dr. Necla Arat (Başkan) Fügen Atılgan (Başkan Yardımcısı), Behice Çapın (Sayman) Zehra İsmet Gürmeriç (Sekreter) ve üyeler Türk Blkeser, Aynur Üner, Dr. Ayşem Kaya, Filiz Sekili.


Kadın Araştırmaları Derneği Yemekli Sonbahar Etkinliği 23 Kasım 2019 Cumartesi günü Bahçeşehir Üniversitesi Teras Katında gerçekleştirildi. Etkinlikte Prof. Dr. Nilüfer Narlı “Türkiye’de ve Dünyada Toplumsal Cinsiyet” başlıklı bir konuşma yaptı. Etkinliğe akademisyenler, pek çok sivil toplum örgütü temsilcisi ve dernek üyeleri katıldılar.


24 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilen “Demokrasi için Dayanışma Nöbeti’ne” KAD Başkan Yardımcısı Sayın Fügen Atılgan KAD adına katılmıştır.


“İmaja Felsefe ile Bakmak” etkinliğimiz 04 Mayıs 2019, konuk konuşmacımız Mucize Özinal ve katılımcılarımız ile derneğimizde gerçekleşti.


Kadın Araştırmaları Derneği’nin burs fonu için düzenlenen Geleneksel Bahar Yemeği Yazar Sayın Ayşe Kulin’in de katılımıyla 22 Mart 2019 Cuma günü Büyük Kulüp’te düzenlendi.
Katkılarından dolayı Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Prof. Dr. Necla Arat’a ve üyelerimizden değerli Prof. Dr. Gönül Bakay’a teşekkür ederiz.


02 Mart 2019 tarihinde Kadın Araştırmaları Derneği’nin düzenlediği “95. Yılında Devrim Yasaları ve Karşıtları” başlıklı toplantı İstanbul Barosu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.


23 Şubat 2019 Kadın Araştırmaları Derneği’nin düzenlediği felsefe seminerlerinin ikincisinde Sayın Mucize Özünal ile “Sevgi ve Aşka Felsefe ile Bakmak” başlıklı toplantı KAD merkezinde gerçekleştirildi.


“İnsana Felsefeyle Bakmak” etkinliğimiz 26 Ocak 2019 Cumartesi günü KAD Başkanı Prof. Dr. Necla Arat, konuk konuşmacımız Mucize Özinal ve katılımcılarımız ile gerçekleşti.


Kadın ve Edebiyat etkinliğimiz 16 Ocak 2019 Çarşamba günü Piramid Sanat ‘ta Yazar İnci Aral ve Eleştirmen Beyazıt Kahraman’ın katılımıyla gerçekleşti.


TÜMÖD 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama toplantısı.


KAD Başkanı Prof. Dr. Necla Arat, Dernek üyelerimizden İKKB Koordinatörü Av. NAZAN Moroğlu ve İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Aydeniz Alisbah Tuskan Cumhuriyet Gazetesine yaptıkları ziyarette gazetenin imtiyaz sahibi ve Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun’a ve Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya’ya iyi dileklerini, gazeteye desteklerini ve Cumhuriyet gazetesinin hepimizin yaşamındaki önemini iletmişlerdir. (19.Ekim2018)


Araştırmacı-Tarihçi Mustafa Solak ile Ders kitaplarında kadın ve kızlara yönelik ayrımcılığı tartıştık. (16.Ekim2018)

Araştırmacı-Tarihçi Mustafa Solak ile Ders kitaplarında kadın ve kızlara yönelik ayrımcılığı tartıştık. (16.Ekim2018)


Laik Bilimsel Eğitim Platformu Yürütme Kurulu 3.Ekim.2018’de ADD yeni Genel Başkanı Prof.Süheyl Batum’un katılımıyla yeni dönem çalışmalarına başladı.

Laik Bilimsel Eğitim Platformu Yürütme Kurulu 3.Ekim.2018'de ADD yeni Genel Başkanı Prof.Süheyl Batum'un katılımıyla yeni dönem çalışmalarına başladı.


Kadın Araştırmaları Derneği 05 Mayıs 2018 Cumartesi günü Aydınlanmanın Kadınları Ödül Töreni ve Bahar Yemeği etkinliğini ITÜ Maçka Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirdi.

Konuk konuşmacı Emekli Büyükelçi Onur Öymen, ödül alanlar Prof. Dr. Aysel Çelikel, Av. Nazan Moroğlu, Av. Aydeniz Alisbah Tuskan ve Gülseren Güven Yaşer idi.

Aydinlanmanin Kadınları Ödül Töreni ve Bahar Yemeği Aydinlanmanin Kadınları Ödül Töreni ve Bahar Yemeği Aydinlanmanin Kadınları Ödül Töreni ve Bahar Yemeği Aydinlanmanin Kadınları Ödül Töreni ve Bahar Yemeği Aydinlanmanin Kadınları Ödül Töreni ve Bahar Yemeği Aydinlanmanin Kadınları Ödül Töreni ve Bahar Yemeği Aydinlanmanin Kadınları Ödül Töreni ve Bahar Yemeği


07 Nisan 2018 tarihinde derneğimizde gerçekleştirilen, Sayın Müge İplikçi’nin konuk yazar olduğu, Sayın Tansu Bele’nin tartışmacı olduğu etkinliğin açılış konusmasını Dernek Başkanımız Sayın Prof. Dr. Necla Arat yaptılar. Etkin ve faydalı bir edebiyat toplantısı oldu.

Müge İplikçi Müge İplikçi Müge İplikçi


Sayın Gülsün Bilgehan’ın konuk konuşmacı ve Sayın Prof. Dr. Necla Aratın toplantı yöneticisi olduğu 10 Mart tarihli “Kadına Yönelik Şiddetin Uluslararası Boyutu” başlıklı toplantımız gerçekleşti.

Kadına Yönelik Şiddetin Uluslararası Boyutu Kadına Yönelik Şiddetin Uluslararası Boyutu Kadına Yönelik Şiddetin Uluslararası Boyutu Kadına Yönelik Şiddetin Uluslararası Boyutu

 

 

 

 


 

 

 

 


3 Mart 2018 tarihinde yapılan “94. Yılında Üç Devrim Yasamız” toplantısının konuşmacıları toplu halde soldan sağa, Av. Mehmet Durakoğlu (İstanbul Barosu Başkanı), Av. Akdeniz Alisbah Tuskan, Emekli Amiral Türker Ertürk, Prof. Dr. Necla Arat (KAD Başkanı), Av. Nazan Moroğlu (IKKB Koordinatörü), Mustafa Mutlu, Ayşe Sucu, Prof. Dr. Nur Serter

94. Yılında Üç Devrim Yasamız 94. Yılında Üç Devrim Yasamız 94. Yılında Üç Devrim Yasamız 94. Yılında Üç Devrim Yasamız 94. Yılında Üç Devrim Yasamız 94. Yılında Üç Devrim Yasamız 94. Yılında Üç Devrim Yasamız

 

 

 

 


 

 

 

 


17 Şubat 2018 tarihinde derneğimizde gerçekleştirilen, Sayın Fatma Gürel’in konuk yazar, Sayın Tansu Bele’nin tartışmacı olduğu etkinliğin açılış konuşmasını Dernek Başkanımız Sayın Prof. Dr. Necla Arat yaptılar. Etkin ve faydalı bir edebiyat toplantısı oldu.

Derneğimizde gerçekleştirilen, Sayın Fatma Gürel'in konuk yazar, Sayın Tansu Bele'nin tartışmacı olduğu etkinliğin açış konuşmasını Dernek Başkanımız Sayın Prof. Dr. Necla Arat yaptılar. Etkin ve faydalı bir edebiyat toplantısı oldu. Derneğimizde gerçekleştirilen, Sayın Fatma Gürel'in konuk yazar, Sayın Tansu Bele'nin tartışmacı olduğu etkinliğin açış konuşmasını Dernek Başkanımız Sayın Prof. Dr. Necla Arat yaptılar. Etkin ve faydalı bir edebiyat toplantısı oldu. Derneğimizde gerçekleştirilen, Sayın Fatma Gürel'in konuk yazar, Sayın Tansu Bele'nin tartışmacı olduğu etkinliğin açış konuşmasını Dernek Başkanımız Sayın Prof. Dr. Necla Arat yaptılar. Etkin ve faydalı bir edebiyat toplantısı oldu.


Başkanımız Prof. Dr. Necla Arat 06 Ocak 2018 tarihinde LABEP toplantısına katılmıştır.

Başkanımız Prof. Dr. Necla Arat 06 Ocak 2018 tarihinde LABEP toplantısına katılmıştır. Başkanımız Prof. Dr. Necla Arat 06 Ocak 2018 tarihinde LABEP toplantısına katılmıştır. Başkanımız Prof. Dr. Necla Arat 06 Ocak 2018 tarihinde LABEP toplantısına katılmıştır. Başkanımız Prof. Dr. Necla Arat 06 Ocak 2018 tarihinde LABEP toplantısına katılmıştır.

Başkanımız Prof. Dr. Necla Arat 06 Ocak 2018 tarihinde LABEP toplantısına katılmıştır.


Derneğimizin düzenlediği “2017’ye Veda” başlıklı yemekli toplantıda gazeteci ve yazar Yazgülü Aldoğan konuşmacı olarak katılmış ve kız öğrenciler için olan burs programımıza katkı sağlanmıştır.

Konuğumuz Gazeteci-Yazar Yazgülü Aldoğan KAD Yönetim Kurulu üyeleri ve Yazgülü Aldoğan


1-2 Aralık 2017 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen Eşitlik, Adalet ve Kadın Zirvesi’nde Başkanımız Prof. Dr. Necla Arat ve üyemiz ÇYDD Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel izleyici; üyemiz ve IKKB Koordinatörü Av. Nazan Moroğlu konuşmacı olarak katilmislardir.

KAD Başkanı Prof. Dr. Necla Arat ve ÇYDD Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel KAD Başkanı Prof. Dr. Necla Arat ve diğer kadın kuruluşlarindan katılımcılar


Başkanımız Prof. Dr. Necla Arat 07 Eylül 2017 tarihinde yapılan LABEP Yürütme Kurulu Toplantısına katıldı.

Başkanımız Prof. Dr. Necla Arat 07 Eylül 2017 tarihinde yapılan LABEP Yürütme Kurulu Toplantısına katıldı.


6 Mayıs KAD Ulusal Egemenlik Toplantısı ve Konuğumuz Tarihçi-Yazar Sinan Meydan

6 Mayıs KAD Ulusal Egemenlik Toplantısı ve Konuğumuz Tarihçi-Yazar Sinan Meydan 6 Mayıs KAD Ulusal Egemenlik Toplantısı ve Konuğumuz Tarihçi-Yazar Sinan Meydan 6 Mayıs KAD Ulusal Egemenlik Toplantısı ve Konuğumuz Tarihçi-Yazar Sinan Meydan 6 Mayıs KAD Ulusal Egemenlik Toplantısı ve Konuğumuz Tarihçi-Yazar Sinan Meydan 6 Mayıs KAD Ulusal Egemenlik Toplantısı ve Konuğumuz Tarihçi-Yazar Sinan Meydan


21 Nisan 2017 KAD Kadın ve Edebiyat etkinliği çerçevesinde Nisan ayında hukukçu – yazar Mucize Özünal’ı Kalpak ve Kartal kitabı ile Prof. Dr. Günseli Sönmez İşçi moderatörlüğünde ağırladı.

KAD Kadın ve Edebiyat etkinliği çerçevesinde Nisan ayında hukukçu - yazar Mucize Özünal'ı Kalpak ve Kartal kitabı ile Prof. Dr. Günseli Sönmez Işçi moderatörlüğünde ağırladı. KAD Kadın ve Edebiyat etkinliği çerçevesinde Nisan ayında hukukçu - yazar Mucize Özünal'ı Kalpak ve Kartal kitabı ile Prof. Dr. Günseli Sönmez Işçi moderatörlüğünde ağırladı. KAD Kadın ve Edebiyat etkinliği çerçevesinde Nisan ayında hukukçu - yazar Mucize Özünal'ı Kalpak ve Kartal kitabı ile Prof. Dr. Günseli Sönmez Işçi moderatörlüğünde ağırladı. KAD Kadın ve Edebiyat etkinliği çerçevesinde Nisan ayında hukukçu - yazar Mucize Özünal'ı Kalpak ve Kartal kitabı ile Prof. Dr. Günseli Sönmez Işçi moderatörlüğünde ağırladı. KAD Kadın ve Edebiyat etkinliği çerçevesinde Nisan ayında hukukçu - yazar Mucize Özünal'ı Kalpak ve Kartal kitabı ile Prof. Dr. Günseli Sönmez Işçi moderatörlüğünde ağırladı. KAD Kadın ve Edebiyat etkinliği çerçevesinde Nisan ayında hukukçu - yazar Mucize Özünal'ı Kalpak ve Kartal kitabı ile Prof. Dr. Günseli Sönmez Işçi moderatörlüğünde ağırladı.

KAD Kadın ve Edebiyat etkinliği çerçevesinde Nisan ayında hukukçu - yazar Mucize Özünal'ı Kalpak ve Kartal kitabı ile Prof. Dr. Günseli Sönmez Işçi moderatörlüğünde ağırladı. KAD Kadın ve Edebiyat etkinliği çerçevesinde Nisan ayında hukukçu - yazar Mucize Özünal'ı Kalpak ve Kartal kitabı ile Prof. Dr. Günseli Sönmez Işçi moderatörlüğünde ağırladı. KAD Kadın ve Edebiyat etkinliği çerçevesinde Nisan ayında hukukçu - yazar Mucize Özünal'ı Kalpak ve Kartal kitabı ile Prof. Dr. Günseli Sönmez Işçi moderatörlüğünde ağırladı. KAD Kadın ve Edebiyat etkinliği çerçevesinde Nisan ayında hukukçu - yazar Mucize Özünal'ı Kalpak ve Kartal kitabı ile Prof. Dr. Günseli Sönmez Işçi moderatörlüğünde ağırladı. KAD Kadın ve Edebiyat etkinliği çerçevesinde Nisan ayında hukukçu - yazar Mucize Özünal'ı Kalpak ve Kartal kitabı ile Prof. Dr. Günseli Sönmez Işçi moderatörlüğünde ağırladı.


7-8 Nisan Bursa Referandum Etkinliği

7-8 Nisan Bursa Referandum Etkinliği 7-8 Nisan Bursa Referandum Etkinliği 7-8 Nisan Bursa Referandum Etkinliği 7-8 Nisan Bursa Referandum Etkinliği 7-8 Nisan Bursa Referandum Etkinliği 7-8 Nisan Bursa Referandum Etkinliği 7-8 Nisan Bursa Referandum Etkinliği


24 Mart 2017 Kadın Araştırmaları Derneği Erendiz Atasü Okuma Günü

24 Mart 2017 Kadın Araştırmaları Derneği Erendiz Atasü Okuma Günü 24 Mart 2017 Kadın Araştırmaları Derneği Erendiz Atasü Okuma Günü 24 Mart 2017 Kadın Araştırmaları Derneği Erendiz Atasü Okuma Günü 24 Mart 2017 Kadın Araştırmaları Derneği Erendiz Atasü Okuma Günü 24 Mart 2017 Kadın Araştırmaları Derneği Erendiz Atasü Okuma Günü


18 Şubat 2017 Kadın Araştırmaları Derneği Pınar Kür Okuma Günü

Kadın Araştırmaları Derneği Pınar Kür Okuma Günü Kadın Araştırmaları Derneği Pınar Kür Okuma Günü Kadın Araştırmaları Derneği Pınar Kür Okuma Günü Kadın Araştırmaları Derneği Pınar Kür Okuma Günü Kadın Araştırmaları Derneği Pınar Kür Okuma Günü Kadın Araştırmaları Derneği Pınar Kür Okuma Günü


17 Şubat 2017 İKKB’nin 22.yılını ve Medeni Kanunun kabulünü kutluyoruz.

İKKB'nin 22.yılını ve Medeni Kanunun kabulünü kutluyoruz. İKKB'nin 22.yılını ve Medeni Kanunun kabulünü kutluyoruz.


11 Şubat 2017 Laik-Bilimsel Platformu Basın Açıklaması
Ülkemizin 5 sivil toplum örgütünün (ÇYDD, ADD, ÇEV, İKKB, KAD ) Başkanlarının çağrısı ile bir araya gelmiş olan 25 eğitim kuruluşu

LAİK-BİLİMSEL PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI Panelistler Panelden görüntü : Necla Arat ve Aysel Çelikel Basında Laik-Bilimsel eğitim paneli


İstanbul Anayasa Platformu Toplantısı
23 aralık 2016 tarihinde yapılan İstanbul Anayasa Platformu toplantısına dernek olarak Başkanımız Prof. Dr. Necla Arat`ın temsilciliği ile katıldık.


Laik-Bilimsel Eğitim Platformu Hazırlık Çalışmaları
14 Kasım 2016 tarihinde gerçekleşen Laik-Bilimsel Eğitim Platformu Hazırlık Çalışmaları`na katıldık.


10 Kasım 2016 Edirne’de ATAMIZI Anma Töreninden Kareler